Konverents toob Tartusse nobelisti

Tänasest 27. maini toimub Dorpati konverentsikeskuses Tartu Ülikooli majandusteaduskonna korraldatav rahvusvaheline ökonomeetria konverents, mille üks peaesinejaid on 2011. aastal majandusteaduse Nobeli saanud Christopher A. Sims. Juttu tuleb tuleviku tööoskustest finantsvaldkonnas, rahapoliitikast ning majandustsüklite ja finantsturgude omavahelistest seostest.

Konverentsi ühe korraldaja, Tartu ülikooli makroökonoomika dotsendi ja Eesti Panga ökonomisti Lenno Uusküla sõnul keskendutakse konverentsi plenaardiskussioonil analüütilistele oskustele, mida keskpangad ja finantssektor tulevikus vajavad. „Meil on palju suurandmebaase, mida kasutades saab täpsemalt prognoosida ning Facebook ja Google kasutavad oma andmeid suunatud reklaami tegemiseks. Teadus liigub keerulisemate meetodite poole, viimastel aastatel on populaarsust kogunud sellised meetodid nagu neuronvõrgustik või juhuslik mets, mis on aga inimese jaoks mustad kastid ning ei pakugi mõistuslikku seletust. Kuidas tulla keskpangana avalikkuse ette ja väita, et nüüd inflatsioon tõuseb ja me arvame seda, sest masin ütles nii?“ kommenteerib Uusküla konverentsi tuumteemasid.

Tulevikuoskuste paneelsessioonil diskuteerivad Eesti Panga president Ardo Hansson, Soome Panga majandusosakonna juhataja Jouko Vilmunen, Taani Rahvuspanga vanemnõunik Kim Abildgren, Swedbanki juhatuse esimees Robert Kitt ja Leedu Panga juhatuse liige Marius Jurgilas.

Konverentsile on kohale kutsutud ka Princetoni ülikooli professor Christopher A. Sims, kes on majandustsüklite asjatundja ning põhjalikult uurinud finantsturgude ja majandustsüklite omavahelisi seoseid. Üks meetodeid nende seoste uurimiseks on SVAR-mudel (struktuurse vektorautoregressiivsuse mudel), mille looja Sims on. Teise teemana räägib Sims konverentsil, kuidas rahapoliitika toimib ning kui oluline on keskvalitsuse osa keskpankade usaldusväärsuse hoidmisel.

Tartu linnapea Urmas Klaas: „Tõsiasi, et 9. ökonomeetria konverentsist võtab osa Nobeli majanduspreemia laureaat Christopher A. Sims, kinnitab taas, et Tartu ülikool korraldab tipptasemel rahvusvahelisi konverentse. Mul on väga hea meel, et prof Sims leiab ka aega, et tutvuda Tartuga ning külastada Eesti Rahva Muuseumi.“

Tänavune konverents on järjekorras üheksas Põhjamaade Ökonomeetria Ühingu konverents, mida Tartu ülikooli majandusteaduskond korraldab teist korda. TÜ majandusteaduskond on võrgustiku tegevuses ja konverentsidel esinenud eelkõige rakendusliku suunitlusega uurimustega ning kaasanud ühingu tegevusse ja konverentside korraldusse ka Eesti Panka.

Christopher A. Sims on John J.F. Sherrerd ’52 ülikooli majandusteaduse professor Princetoni ülikoolis alates 1999. aastast. Eelnevalt on ta töötanud Minnesota ja Yale’i ülikoolides. Christopher A. Simsil on doktorikraad Harvardi ülikoolist. Talle anti 2011. aastal Nobeli preemia majandusteaduses koos Tom Sargentiga nende panuse eest empiirilistesse uuringutesse põhjusest ja tagajärjest makroökonoomikas. Ta on avaldanud artikleid praktiliselt kõikides majandusteaduse tippajakirjades.

Ürituse täpsema ajakavaga on võimalik tutvuda konverentsi kodulehel. Konverentsi töökeeleks on inglise keel, kõik huvilised on teretulnud.

Vaata konverentsi otseülekandeid UTTVst
25. mail kell 14:00–15:30 Christopher A. Sims: SVAR Models to Study Interactions of Financial Markets and Business Cycles
26. mail kell 11:30–13:00 Helmut Lütkepohl: Inference in Partially Identified Heteroskedastic Simultaneous Equations Models
27. mail kell 11:00–12:30 Christopher A. Sims: Monetary Policy and Central Bank Balance Sheets